RES
Dołączył: 16 Paź 2005
Posty: 749
Przeczytał: 0 tematów
Skąd: RZE
|
Wysłany: Pon 20:54, 07 Lis 2005 Temat postu: Lotnisko zarządzane przez spółkę prawa handlowego-wkrótce |
|
|
Za opracowanie strategii rozwoju lotniska urząd marszałkowski zapłacił prywatnej firmie ponad 200 tys. zł. Radni stwierdzili, że niczego nowego ze strategii się nie dowiedzieli
Dokument został przygotowany po to, by samorząd województwa wiedział, w jakiej sytuacji jest lotnisko i co trzeba zrobić w przyszłości, by się rozwijało. Opracowała go warszawska firma CIDG i zainkasowała ponad 50 tys. euro.
Wczoraj pracownik firmy przedstawił na sejmiku skróconą wersję strategii. Można się było z niej dowiedzieć, że na potrzebne inwestycje na lotnisku w podrzeszowskiej Jasionce potrzeba 176 mln zł. Za tę sumę trzeba m.in. wybudować nowy terminal pasażerski, płytę postojową przed nim, drogi kołowania. Zdaniem CIDG konieczna jest też jak najszybsza zmiana podmiotu, który zarządza lotniskiem. - PPL zarządza lotniskiem sprawnie, ale samorząd musi się aktywnie włączyć w jego zarządzanie, jeśli chcecie, by oddziaływało ono na region i tereny okołolotniskowe - radził Mariusz Kalwas z CIDG.
Teraz grunty lotniska należą do samorządu wojewódzkiego, ale cała infrastruktura lotniskowa jest w rękach Przedsiębiorstwa Państwowego Porty Lotnicze, które grunt dzierżawi od samorządu. Autorzy strategii uważają, że trzeba w miejsce PPL powołać spółkę prawa handlowego. Przedstawili kilka pomysłów. Jeden np. zakłada spółkę złożoną z PPL i samorządu, inny: inwestora prywatnego i samorządu. Ta druga wersja - w ocenie CIDG - mogłaby mieć najlepsze rezultaty.
- Nie wyobrażam sobie wyeliminowania PPL z zarządzania lotniskiem - zauważył poseł Jan Tomaka (PO), który przysłuchiwał się sesji. Uznał też przedstawiony przez warszawskich fachowców materiał za "miałki i nic w zasadzie niewnoszący nowego". Wtórowali mu radni. - Nie usłyszeliśmy nic interesującego. Generalnie wiemy o wszystkim, o czym była tu mowa - mówiła Barbara Kuźniar-Jabłczyńska.
Autorzy strategii bronili się, że właśnie takie dostali zlecenie: utworzenia w pigułce kompleksowej informacji o lotnisku.
Prace nad powołaniem spółki prawa handlowego, która będzie zarządzać lotniskiem, już trwają. Zdaniem marszałka Leszka Deptuły mogłyby ją utworzyć: PPL, samorząd i inwestor prywatny, który wniósłby gotówkę. Na taką konfigurację pozwala nowa ustawa o partnerstwie publiczno-prywatnym.
Zdaniem Jana Straża, dyrektora portu lotniczego Rzeszów Jasionka, spółka powinna zostać powołana w przyszłym roku, bo inaczej będzie problem ze zdobyciem pieniędzy z unijnego funduszu spójności na budowę terminalu pasażerskiego. Pieniądze z tego funduszu są przeznaczane na wyrównywanie szans regionów w Unii.
W Polsce niemal wszystkie lotniska są zarządzane przez spółki. Tylko lotniskami w Rzeszowie i Zielonej Górze (Babimost) zarządza PPL.
Z dokumentu przygotowanego przez firmę CIDG ogólnie wynika też, że rozwój lotniska w każdej sytuacji da pozytywne efekty dla regionu.
Zródło:Gazeta Wyborcza
Post został pochwalony 0 razy
|
|