Forum Forum lotnictwa Strona Główna Forum lotnictwa
To tu spotykają się pasjonaci lotnictwa by troszkę o nim podyskutować.
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Technika robienia zdjec, obserwacji RNAV
Idź do strony 1, 2, 3, 4  Następny
 
To forum jest zablokowane, nie możesz pisać dodawać ani zmieniać na nim czegokolwiek   Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi    Forum Forum lotnictwa Strona Główna -> Samoloty pasażerskie nad Polską
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
krzys121
Administrator



Dołączył: 21 Wrz 2005
Posty: 514
Przeczytał: 0 tematów


PostWysłany: Nie 10:19, 25 Wrz 2005    Temat postu: Technika robienia zdjec, obserwacji RNAV

Prosze zebyscie wpisywali tu uwagi na temat sprzetu do robienia zdjec oraz obserwacji RNAV, oraz techniki robienia zdjec. Mysle, ze wymiana doswiadczen w tej dziedzinie, pozwoli uzyskiwac coraz lepsze rezultaty.
Warto wymienic sie tez doswiadeczniem w dziedzinie obrobki takich zdjec. Pozdrawiam


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez krzys121 dnia Nie 10:25, 25 Wrz 2005, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
krzys121
Administrator



Dołączył: 21 Wrz 2005
Posty: 514
Przeczytał: 0 tematów


PostWysłany: Nie 10:25, 25 Wrz 2005    Temat postu:

Ja obserwuje lornetka STEM 15x50 wyprodukowana jescze w ZSRR. Sprawdza sie bardzo dobrze, choc nie pogardzilbym jesli bylaby to np. 25x70. Jednak jakosc wykonania oraz obrazu jest bardzo dobra.

Zdjecia RNAV wykonuje Canonem 350d +Sigma 70-300 APO DG. ISO zaleznie od warunkow 100 lub 200. Poniewaz obiektyw ten zalicza sie do sredniej klasy warto przymknac go do f8. Pomiar swiatla stosuje punktowy. Najczesciej wykonuje kilka zdjec tego samego samolotu, aby miec pewnosc ze bedzie wsrod nich ostre. Ze wzgledu na drgania reki, z czasem staram sie nie schodzic ponizej 1/640 lub jesli tylko warunki pozwalaja to najlepiej nie mniej niz 1/800. Przy tego typu zdjeciach zawsze korzystam z AF.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
fotograf




Dołączył: 21 Wrz 2005
Posty: 501
Przeczytał: 0 tematów


PostWysłany: Nie 10:53, 25 Wrz 2005    Temat postu:

ja robie to w taki sposob:

lunete mam na statywie gdy widze samolot wlaczam aparat ( jesli jest bardzo cieplo i slonecznie) ustawiam na -2 EV, teraz przykladam aparat i patrze na ekraniku lcd
1. traficz na smuge
2. traficz na samolot
a jak trafisz na samolot to naciskasz spust migawki.

chetnie sie dowiem jak to inni robia Smile

ps: wiecie czy juz jest nowa strona rnav? czy wogole jeszcze ta grupa istnieje? Question

Prosze nie robic OT, watek o grupie RNAV przenisalem do tematu "Grupa RNAV" pozdrawiam krzys121


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
mGuitars




Dołączył: 29 Lis 2005
Posty: 569
Przeczytał: 0 tematów

Skąd: Bydgoszcz

PostWysłany: Śro 8:12, 30 Lis 2005    Temat postu:

Teraz ja sie chce za to wziac, a przynajmniej sprobowac, zatem ciag dalszy rozmowy z tematu z fotkami samolotow na niebie.
Na wstepie napisze ze Minolte Z1 mam od niedawna i juz ona jest duuza zmiana na lepsze po typowej cyfrowej malpce Kodaka. Ze wzgledow glownie finansowych o zmianie ani zakupie drogich akcesoriow nie mam co myslec, zreszta do 90% moich zastosowan spokojnie wystarcza i ladnie sie sprawuje.
Ale do rzeczy... grztus trafnie zauwazyl ze w Minoltach Z sredniawo sie sprawuje autofocus i juz sie sam o tym przekonalem. Jednak w trybie manualnym nie udalo mi sie mimo prob ustawic go na nieskonczonosc-na ekranie byl suwak od 0,5 chyba do 8 metrow, ustawialem na maxa i wychodzi ze to bylo 8 metrow a nie nieskonczonosc bo na dystansie paredziesiat metrow fotki byly nieostre Sad Czy cos musze wlaczyc, albo zle robilem?
Na razie przyslone wolalbym zostawic automatyce, ze krotki czas naswietlania i nieco zmniejszony balans bieli to juz tu wyczytalem. A ISO najlepiej na ile? Co jeszcze uzytkownicy Minolt doradza? Wiem ze zawracam glowe podstawami, ale zupelnie w tym raczkuje (caly moj dorobek to 2 fotki ktore sa na airfoto.pl Very Happy) a chcialbym miec choc ogolne pojecie jak sie za to zabrac i w jakim kierunku dalej kombinowac.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
krzys121
Administrator



Dołączył: 21 Wrz 2005
Posty: 514
Przeczytał: 0 tematów


PostWysłany: Śro 8:23, 30 Lis 2005    Temat postu:

Jeszcze wracajac do dyskusji z tematu "Samoloty na wys. przelotowych" to chcialbym uzupelnic, ze Piotrka obiektyw (100-400L) to jest zoom 4x. Tak jak zalozmy obiektyw 100-300 to jest to zoom 3x. Zoom jest to poprostu iloraz najwiekszej ogniskowej przez minimalna ogniskowa danego obiektywu. Nie warto patrzec na to, jaki aparat ma zoom, tylko jaki jest to ekwiwalent ogniskowej. Ladniejsze zdjecie (RNAV) zrobi obiektw np. 1200mm (mimo, ze zoom tylko 1x, bo jest to stalka) niz np. obiektyw 50-500 ( zoom 10x)

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
grztus




Dołączył: 07 Lis 2005
Posty: 480
Przeczytał: 0 tematów

Skąd: Radom/Warszawa

PostWysłany: Śro 10:08, 30 Lis 2005    Temat postu:

W Minolcie serii Z możesz się ustawić z focusem na nieskończoność na minimalnej ogniskowej, czyli na najmniejszym zoomie i dopiero po ustawieniu nieskończoności zrobić zooma do maksymalnej ogniskowej. Jeżeli od razu zaczniesz ustawiać focus na maksymalnej ogniskowej, to po pierwsze będzie się to działo bardzo długo, gdyż jest on wtedy nad wyraz dokładny, po drugie możesz mieć takie problemy jak opisałeś.
Proponuję zatem spróbować moim sposobem, który w Z5 się sprawdzał: najpierw ustawić ostrość na nieskończoność a dopiero po tym ustawiać zoom.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Piwi




Dołączył: 29 Paź 2005
Posty: 999
Przeczytał: 0 tematów

Skąd: Dąbrowa Górnicza [epkt_spotters]

PostWysłany: Śro 12:39, 30 Lis 2005    Temat postu:

Od dawna marzyłem o sprzęcie, który miesiąc twmu stał się mój. Jest to Nikon D70s + 70-300G + 18-70 DX ED + 1.GB Sandisk Ultra II. Oczywiście do spottingu używam obiektywu 70-300G, 18-70 rzadko, głównie dla szerokich kątów. Jak robię fotki ? Celuję na samolot, ogniskowa 300, Autofokus ( można na nim na prawdę polegać ) gdyż nie ma za dużo czasu na ustawianie ręczne. Przeważnie robię na trybie sportowym, aby zaoszczędzić czas na ustawianie parametrów, choć nie zawsze się to sprawdza. Ale tak jak wspomniał krzys123 lepiej nie zchodzić poniżej 1/800. Duży rozmiar matrycy sprawia, że przy ogniskowej 300 mm, zdjęcie wygląda tak :



Nie wiem jaki jest rozmiar matrycy Minolty Z1, ale przy ogniskowej 380 mm nie powinno być źle.

Pozdrawiam,
Piotrek


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
mGuitars




Dołączył: 29 Lis 2005
Posty: 569
Przeczytał: 0 tematów

Skąd: Bydgoszcz

PostWysłany: Śro 18:36, 30 Lis 2005    Temat postu:

Dzieki za porady, sprawdze to z ostroscia Minolty Smile Ja mam matryce niezbyt duza... 3,2 mpix, co daje 2048x1536.

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Pawelbelzyce




Dołączył: 21 Wrz 2005
Posty: 893
Przeczytał: 0 tematów

Skąd: UL980

PostWysłany: Śro 20:02, 30 Lis 2005    Temat postu:

Witam

mGuitars napisał:
Dzieki za porady, sprawdze to z ostroscia Minolty Smile Ja mam matryce niezbyt duza... 3,2 mpix, co daje 2048x1536.


To zdjecie znalazlem na airfoto. Bylo zrobione Canon PowerShot PRO90IS (10x optyczny i matryca 3,3 mpx) wiec teoretycznie podobny do Twojego. Zdjecie jak najbradziej bardzo ładne oprocz jednego komenta Laughing [link widoczny dla zalogowanych]

Pozdrawiam Paweł


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Piwi




Dołączył: 29 Paź 2005
Posty: 999
Przeczytał: 0 tematów

Skąd: Dąbrowa Górnicza [epkt_spotters]

PostWysłany: Śro 20:41, 30 Lis 2005    Temat postu:

Czy myślicie, ze airfoto (pomijam airliners.net) przyjęłoby któreś z moich zdjęć RNAV ? Szczerze mówiąc nie próbowałem, ale może warto. O np. takie zdjątko :

[link widoczny dla zalogowanych]


Czy trzeba coś poprawić / wykadrować ??

Z góry dziękuję za odpowiedzi.
Pozdrawiam,
Piotrek


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
lumix




Dołączył: 24 Paź 2005
Posty: 1467
Przeczytał: 0 tematów

Skąd: EPRZ - Rzeszów City

PostWysłany: Czw 0:37, 01 Gru 2005    Temat postu: Odp

.. a moim Lumixem FZ - 20 mogę wycisnąć tyle, ile ukazują poniższe zdjęcia ..

.. zoom optyczny 12 x ..



.. a tutaj czyli zoom optyczny 12 x + zoom cyfrowy 4 x ..



.. przy robieniu fotek z wykorzystaniem zooma cyfrowego, trzeba sobie znaleźć bardzo stabilną podporę pod rękę, bo inaczej obraz skacze, a uchwycić "cel" przy takim zoomie jest bardzo ciężko .. Wink


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
grztus




Dołączył: 07 Lis 2005
Posty: 480
Przeczytał: 0 tematów

Skąd: Radom/Warszawa

PostWysłany: Czw 2:10, 01 Gru 2005    Temat postu:

Piwi napisał:

Czy trzeba coś poprawić / wykadrować ??

Z góry dziękuję za odpowiedzi.
Pozdrawiam,
Piotrek


Myślę że szanse by były, ale moim zdaniem musisz się "pobawić" przede wszystkim kontrastem i jasnością, żeby trochę bieli pokazać. Jeżeli masz możliwość wykadrowania, to zrób to, gdyż obawiam się że fotka nawet w dobrej kolorystyce odpadła by za "zbyt dużą odległość od samolotu" tzn. jest on dosyć mały w całym kadrze. Możesz nawet przyciąć do 600x900 pikseli.
Możesz też troszeczkę wyostrzyć w Neat Image-u, z jednoczesną redukcją szumów - jeśli nie dasz zbyt mocnej korekcji to masz szansę na zdecydowane poprawienie tej fotki.
Jeśli nie masz Neat Image to można go pobrać za darmo (demo bez kilku funkcji) ze strony [link widoczny dla zalogowanych] - na pewno się przyda.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Auwo




Dołączył: 17 Lis 2005
Posty: 34
Przeczytał: 0 tematów


PostWysłany: Czw 13:36, 01 Gru 2005    Temat postu:

mGuitars - pytałeś jaki zoom ma obiektyw 100-400 - otóż jest to 4x, a z konwerterem x2 rowniez 4x ponieważ wówczas zakres ogiskowej zmienia sie na 200-800.

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
marcinj
Moderator



Dołączył: 29 Wrz 2005
Posty: 1499
Przeczytał: 0 tematów


PostWysłany: Czw 13:40, 01 Gru 2005    Temat postu:

ostatnio to naprawdę trudno wyrokować, co airfoto przyjmie. spróbuj.

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
mGuitars




Dołączył: 29 Lis 2005
Posty: 569
Przeczytał: 0 tematów

Skąd: Bydgoszcz

PostWysłany: Czw 13:58, 01 Gru 2005    Temat postu:

Ja tez mam w mojej Minolcie zoom cyfrowy - 4-krotny popsuje jakosc zdjec, ale 1,5-2 mozna bedzie sprobowac jak chmury znikna z nieba i bedzie co pstrykac Wink
Lumix - to jest kadr przeskalowany czy nie?
Ja do podstawowej obrobki stosuje darmowa IrfanView i daje rade Smile


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
To forum jest zablokowane, nie możesz pisać dodawać ani zmieniać na nim czegokolwiek   Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi    Forum Forum lotnictwa Strona Główna -> Samoloty pasażerskie nad Polską Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony 1, 2, 3, 4  Następny
Strona 1 z 4

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin